Nagość według naturyzmu nie jest niczym wstydliwym ani gorszącym, dlatego też spędzanie czasu całymi rodzinami nago jest chętnie uprawiane. Wielu osobom może wydawać się to niemoralne, jednak jeśli zachowuje się zasady naturystyczne , nie ma w tym nic złego.

Ponadto dzieci zwłaszcza małe nie odczuwają wstydu i nie peszy je nagość rodziców. Dorastając w ten sposób oswajają się ze swoim ciałem jak też różnicami między kobietą i mężczyzną. Wiele ośrodków wypoczynkowych w Europie nastawionych jest na rodzinną turystykę naturystyczną. Sprzyja to także zawieraniu nowych znajomości i spędzania wolnego czasu w większym gronie. Dzieci mogą bawić się wspólnie a rodzice zażywać kąpieli morskich i słonecznych.

Popularność nudyzmu w gronie rodzinnym ma długą tradycję. Uważany jest on za sposób życia, opierający się na poglądzie, że w ruchu naturystycznym powinny brać udział tylko albo przede wszystkim rodziny.

Są to głównie rodziny dwupokoleniowe czyli rodzice z dziećmi rzadziej uczestniczą w tym dziadkowie. Dlatego też w niektórych kręgach na samotnych naturystów patrzy się nieprzychylnym okiem.

We wspólnotach naturystycznych panuje zasada ograniczonego zaufania do takich osób ze względu na ich niepewne intencje. Często zdarzało się, że niektórzy traktowali naturyzm jako sposób na zaspokojenie swoich potrzeb seksualnych a nie formę wypoczynku. Ograniczenia dotyczyły także par homoseksualnych.

Jednak powoli i ta zasada ulega zmianom, chodzi o to aby nie dyskryminować singli, którzy są samotnikami z wyboru a czasem z przypadku, ale są to osoby przyjaźnie nastawione. Niektóre kurorty wypoczynkowe jak choćby Koversada w Chorwacji postarały się o zmianę pewnych zasad ułatwiając kontakt osobom samotnym ze zgrupowaniami naturystycznymi. Wystarczy posiadać legitymację członkowską, jaka jest potwierdzeniem przynależności do stowarzyszenia naturystów.

Rodzinne praktykowanie naturyzmu jest związane z jego ideologią i chęcią bliższego związku z naturą, której człowiek jest częścią i został stworzony do tego aby zakładać rodziny i rozmnażać się. Ponadto w rodzinie panują przyjazne stosunki a wzajemne pomaganie sobie to także jedna z ważniejszych zasad naturyzmu.